Historia

Rok 1956 to oficjalna data powstania klubu sportowego w Okleśnej. Jednak ludzie, którzy tworzyli ten klub i później w nim grali wspominają już początek lat 50, gdzie na tzw. „stawie” wytyczono pierwsze w Okleśnej boisko do gry w piłkę nożną. Na tym boisku zaczęto pierwsze zabawy z piłką i na tym boisku reprezentacja Okleśnej rozegrała swój pierwszy towarzyski mecz. Przeciwnikiem był zespół z Kwaczały, który wówczas występował już w rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg Piłki Nożnej w Chrzanowie. Mecz ten zakończył się zwycięstwem gości 2:0, ale był to główny bodziec do dalszej gry.

Po tym wstępnym epizodzie kilku najbardziej zagorzałych sympatyków piłki nożnej postanowiło sformalizować działalność klubu. Wybrano Zarząd na czele, którego stanęli Marian Pocztowski i Bronisław Głuszek. Zmieniono również lokalizację boiska, które zostało przeniesione na tzw. „Pastwisko” pod wał.


W roku 1956 Nadwiślanka zaczyna rozgrywać mecze o stawkę. Po spełnieniu wszystkich statutowych warunków drużyna pod ówczesną nazwą Ludowy Zespół Sportowy „Nadwiślanka” Okleśna rozpoczyna rozgrywki w klasie „C” prowadzone przez Podokręg Piłki Nożnej w Chrzanowie. Pierwszym meczem był mecz z drużyną z Tenczynka, który to zawodnicy z Okleśnej przegrali 22:0. W meczu tym grali min.: Józef Sądecki, Bronisław Głuszek, Marian Sidor, Jan Chodacki, Marian Chodacki, Karol Macuda, Stefan Macuda, Władysław Zięba, Bronisław Bolech, Czesław Cichoń, Bronisław Przejczowski, Mieczysław Ciszewski. Po meczu tym Józef Sądecki, który stał w bramce stwierdził, iż dobrze, że grano na bramki z siatkami, ponieważ więcej nabiegałby się po piłkę niż zawodnicy na boisku. Po tym debiucie drużyna robiła szybkie postępy w grze. Duży wpływ na to miał wywodzący się z Krakowa Jerzy Olechowski, który wpajał zawodnikom swoją wiedze. Pod koniec lat 50 Nadwiślanka Okleśna była już liczącym się zespołem w klasie „C” z szansami na awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Jednak według źródeł historycznych Podokręg Chrzanowski doprowadzając do powtórki meczu z drużyną z Regulic spowodował to, że do klasy „B” awansowała drużyna z Zagórza. Po tym incydencie drużyna Nadwiślanki rozpadła się. Zmienił się Zarząd. Prezesem został Antoni Cichoń, po nim Adam Cichoń, a do gry wchodziło nowe pokolenie piłkarzy. Kolejnym prezesem klubu został Stanisław Godziszko, dzięki któremu klub wzbogacił się m.in. o sprzęt sportowy z Fabloku Chrzanów, który dotychczas pozyskiwany był na zasadzie dofinansowania z Podokręgu Piłki Nożnej w Chrzanów oraz za pieniądze wypracowane społecznie poprzez np. wycinkę drzew albo festyny. W okresie tym ponownie została zmieniona lokalizacja boiska. Zostało ono przeniesione na środek pastwiska, gdzie grano przez kilka lat, aż do chwili gdy przeciwnicy sportu w Okleśnej zniszczyli bramki i boisko. Po tym incydencie boisko po raz czwarty zmieniło swoją lokalizację. Zostało przeniesione na tzw. „łęg”, gdzie mecze rozgrywano do roku 1986.
Do historii tego boiska zaliczyć należy:

  • sezon 1973/1974, w którym to drużyna prowadzona przez Franciszka Przejczowskiego wywalczyła awans do klasy „B”,
  • sezon 1982/1983, który zakończył się awansem do krakowskie klasy „A”. Wówczas trenerami i jednocześnie zawodnikami zespołu byli Józef Cichoń i Mieczysław Sibik.

Następne lata to dążenie działaczy z Okleśnej do powstania zupełnie nowego boiska wraz ze stadionem w rejonie tzw. „koloni”. Powstaje Komitet Budowy Stadionu, który wykonuje wstępną koncepcje zagospodarowania terenu, tego gdzie obecnie znajduje się stadion. Jednakże w tym samym czasie rozpoczyna się budowa stadionu w Alwerni, która przystopowuje dobrze zapowiadającą się inwestycje w Okleśnej. Większość środków Gmina przeznacza na budowę w Alwerni. W Okleśnej zaś Komitet zdany jest budować stadion czynem społecznym. Sytuacja ta zraziła część osób w wyniku, czego zrezygnowali oni z działalności w Komitecie Budowy Stadionu. Pozostali tylko Józef Cichoń, Władysław Zięba, Henryk Łaskawsi i Marek Sermak, którzy nie zrażeni trudnościami i brakiem funduszy w 1986 roku zakończyli I etap budowy oddając do użytku płytę boiska, na której pierwszy mecz rozegrano w 1987 roku. Dalszymi inwestycjami było odgrodzenie stadionu oraz rozpoczęcie budowy zaplecza socjalnego. Budynek o powierzchni prawie 200 m2 powstaje ogromnym wysiłkiem pracy społecznej miejscowych mieszkańców. W kolejnych latach wykonano bieżnię, boisko treningowe, odgrodzono płytę boiska od widowni oraz wykonano trybunę dla widzów na 300 miejsc. Ostatnią dużą inwestycją klubu było zadaszenie trybuny i oświetlenie połowy boiska.


Po awansie w sezonie 1982/1983 do klasy „A” Nadwiślana Okleśna grała tam z takimi znanymi markami jak m.in.: Garbarnia Kraków, Świt Krzeszowice, Karpaty Siepraw, Wawel Kraków, Skawinka i Słomniczanka. Niestety ambicje ówczesnych włodarzy przerosły możliwości klubu w efekcie, czego drużyna spadła w ciągu 2 lat do „C” klasy. Nastąpiło wówczas zawieszenie drużyny w rozgrywkach.


W roku 1988 prezesem Nadwiślanki zostaje Józef Cichoń, a drużyna ponownie wznawia rozgrywki w klasie „C”. Po roku awansuje do klasy „B”, gdzie gra do roku 1990.
Zmiany ustrojowe w 1990 roku wywarły również zawirowania w funkcjonowaniu klubu. W efekcie, czego działacze zniechęceni różnymi pomówieniami zawiesili działalność klubu. Ponowna mobilizacja nastąpiła w 1993 roku. Drużyna po raz kolejny wznawia rozgrywki od klasy „C” i po 3 latach gry w roku 1996 awansują do klasy „B”. Wówczas do klubu zostaje sprowadzony w charakterze instruktora piłkarskiego Mieczysław Szczurek, który w roku 2000 wprowadza seniorów Nadwiślanki do klasy „A”.

W roku 2004 nastąpiła zmiana prezesa klubu. Józefa Cichonia, pełniącego już w tym czasie funkcję prezesa Podokręgu Piłki Nożnej w Chrzanowie zastąpił Andrzej Piekacz. Jego z kolei rok później zastąpił Ireneusz Armatys.

W roku 2007, zespół kończy rozgrywki na 12 miejscu, ale to nie uchrania go przed degradacją do niższej klasy rozgrywkowej, w której gra do roku 2010. Wówczas to po zajęciu 3 miejsca i w wyniku wycofania się z A klasy zespołu MKS II Trzebinia – Siersza, Nadwiślanka znowu zawitała w szeregi chrzanowskich A klasowych zespołów, gdzie gra pod nową nazwą Klub Sportowy „Nadwiślanka 1956” Okleśna.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości